Przyzwyczajenia jedzeniowe u kotów i psów

Pies jedzący suchą karmę ze srebrnej miski

W każdym domu, gdzie rodzinę tworzą ludzie i zwierzęta, powinna panować pełna symbioza i harmonia między domownikami. Przebywając ze sobą pod jednym dachem, wszyscy doskonale znają swoje zachowania i towarzyszące im rytuały. Domowe zwierzęta to na tyle i inteligentne istoty, że przy odrobinie pracy i naszej uwagi, uczą się zachowań, które uważamy na wzorowe.

Obserwując właścicieli kotów, można zauważyć, że dzielą się na dwie główne grupy. Pierwsza z nich to osoby, które pozwalają swoim zwierzakom na chodzenie po meblach i robienie niemal wszystkiego, na co tylko mają ochotę. Kolejna grupa jest już o wiele bardziej restrykcyjna. Osoby te nie wyobrażają sobie, aby np. po kuchennych meblach spacerował kot. Z reguły nasi futrzani towarzysze stosują się do narzuconych im zasad. Niekiedy jednak zdarzyć się może (głównie w sytuacji, gdy na stole znajdują się przeróżne, nęcące go smakołyki), że nasz pupil nie potrafi oprzeć się pokusie i w grzecznym, dobrze wychowanym kociaku nagle budzi się instynkt złodzieja.

Szary kot przyłapany na wspinaniu się na biurko

Jak zapewne większość miłośników zwierząt wie, istnieje zasadnicza różnica w doborze jedzenia u kotów i psów. Koty posługują się przede wszystkim węchem, a ich selekcja w kwestii pożywienia często bywa bardzo wyszukana. Kot jest najlepszym wykrywaczem świeżych ryb oraz mięs. Często też nasze futra wybierają pokarmy o bardzo specyficznym i ostrym zapachu np. brokuł czy brukselka.

Z psami ta kwestia wygląda nieco inaczej. Zazwyczaj potrzeba znacznie więcej naszej uwagi, aby upilnować pupila przed zjedzeniem na przykład jakiegoś psującego się pokarmu, a nawet odchodów. Warto również pamiętać, że mimo tego, iż pies najczęściej kojarzony jest z kością, to nie powinien mieć dostępu do ich drobiowych odmian, gdyż kość tego rodzaju może uszkodzić układ pokarmowy czworonoga podczas jedzenia.

Pamiętajmy o przyzwyczajeniach naszych kochanych zwierzaków, troszczmy się o ich zdrowie, dbajmy o właściwą dietę oraz ogólne bezpieczeństwo.

 


Sprawdź ciekawe akcje zorganizowane przez Whiskas i Pedigree: