Playstation czy Xbox – co wybrać?

Kontroler do Playstation - Dualshock 4 leżący obok kontrolera do Xboxa

Podczas poszukiwań nowego sprzętu do gier, w myślach pojawia się mnóstwo pytań, które mają moc wielokrotnej zmiany naszych decyzji. W rezultacie sami nie wiemy, co będzie idealnym remedium na nasze potrzeby i oczekiwania. Co wybrać – Playstation czy Xboxa? Na to pytanie spróbujemy odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Specyfikacja Playstation i Xbox One

Najwyższymi modelami na rynku są obecnie konsole Plystation 4 Pro oraz Xbox One X, i to właśnie na ich przykładzie będziemy prowadzić dalsze rozważania.

Pierwsza z wymienionych, jeszcze do listopada ubiegłego roku uznawana była za najmocniejszą konsolę na świecie, co zmieniło się wraz z premierą tej drugiej. Oba urządzenia oferują jednak bardzo zbliżoną jakość rozgrywki, za co odpowiadają ich komponenty przedstawione w poniższej tabeli:

Playstation 4 Pro Xbox One X
Procesor AMD Jaguar, 8 rdzeni 2,1 GHz AMD Jaguar, 8 rdzeni 2,3GHz
Pamięć RAM 8 GB 12 GB
Pamięć dysku twardego 1 TB 1TB
Max FPS 60 60

W tym zestawieniu wygrywa sprzęt Microsoftu, który dodatkowo posiada możliwość odtwarzania filmów w 4k/UDD, co ucieszy szczególnie kinomaniaków.

Gry i rozgrywka

Przeglądając porównania tego, jak wyglądają kwestie jakości rozgrywki w przypadku obu konsol, z łatwością można natknąć się na testy, w których osiągi sprzętów zależą od konkretnej gry. Niektóre wyglądają – i działają – lepiej na Playstation, inne zaś – na Xboxie.Playstation 4, na którym położony jest pad, podświetlony na zielono

Jeśli chodzi o dostępność tytułów, to tutaj zdecydowanie przoduje urządzenie od Sony. Liczba gier na wyłączność w przypadku Playstation jest trzykrotnie wyższa od tej, którą proponuje swoim graczom Microsoft. Często są to też gry, które uzyskują wyższe oceny w niezależnych rankingach.

Należy jednak mieć na uwadze to, że na Xboxie działa coś takiego jak wsteczna kompatybilność. Oznacza to tyle, że z powodzeniem odpalimy na nim gry wydane na jego starszy model – 360.

Oferta abonamentów

Zdjęcie produktowe Xbox One z leżącym obok nim kontroleremAby móc korzystać w pełni ze swojej konsoli, niestety niezbędne okazuje się wykupienie abonamentu, zarówno w przypadku Playstation, jak i Xboxa. Każdy z nich wiąże się z kosztem około 200 zł za rok, oferując przy tym dostęp do rozgrywki sieciowej, oraz kilka gier „za darmo” co miesiąc.

Porównując historyczne dane okazuje się, że Microsoft proponuje lepsze tytuły w ramach abonamentu, a oferta Sony często jest obiektem drwin ze strony graczy.

Inne sprawy

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że Playstation jest najbardziej popularną konsolą na świecie, dlatego bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie ten sprzęt posiadają Twoi znajomi, z którymi mógłbyś chcieć grać lub wymieniać się grami. Warto więc popytać osoby z Twojego otoczenia na jakim sprzęcie grają – odpowiedni wybór znacznie ułatwi Ci życie!

Nie można także zapominać o cenie samych urządzeń. Koszt zakupu sprzętu od Sony to wynosi około 1500 zł, natomiast konsola Microsoftu to wydatek sięgający 2000 zł.

Podsumowanie

Wybór pomiędzy Playstation a Xboxem nie należy do najłatwiejszych. Decyzja powinna być jednak podjęta na podstawie tego co traktujemy priorytetowo i na czym nam najbardziej zależy.