Prosty wykrywacz metalu

wykrywacz metalu

Urządzenie to stało się podstawowym wyposażeniem dla wielu miłośników zabytków pozyskiwanych spod ziemi. Umożliwia, ułatwia i skraca żmudny proces eksploracji podłoża. Wykrywacze metalu pozwalają znaleźć ukryte pod ziemią złote skarby, guziki, starą broń, a nawet meteoryty. Odróżniają przy tym rodzaj metalu. Działają poprzez wywoływanie i wykrywanie pól magnetycznych przedmiotów metalowych. Wykorzystywana jest przy tym zdolność metali do przewodzenia prądu, a dokładniej zjawisko indukcji magnetycznej.

Dolna część urządzenia składa się z dwóch koncentrycznych pierścieni – cewki nadawczej (zewnętrznej) i cewki odbiorczej (wewnętrznej). Generator zasila cewkę nadawczą, która jest źródłem przemiennego pola magnetycznego wysyłanego do badanego przez eksploratora podłoża. Gdy w zasięgu wykrywacza znajdzie się metalowy przedmiot, to przemienne pole magnetyczne cewki nadawczej wywoła w nim prądy wirowe. Stają się one również źródłem przemiennego pola magnetycznego, które oddziałuje na cewkę odbiorczą. O obecności metalowych obiektów świadczy więc pole magnetyczne rejestrowane przez wykrywacz. Zarejestrowane pole magnetyczne przepływa do kontrolki jako prąd elektryczny i jest analizowane przez układ elektroniczny. Większość używanych obecnie wykrywaczy pozwala odróżniać poszczególne metale. Gdy wykrywacz stwierdzi obecność przedmiotu metalowego w podłożu, uruchamia sygnał akustyczny, a użytkownik sam decyduje, w którym momencie odstawia urządzenie i sięga po łopatę. W niektórych konstrukcjach wykrywaczy występuje tylko jedna cewka, która pełni funkcję zarówno nadawczą, jak i odbiorczą. Aby uniknąć elektryzowania się, wodoszczelne obudowy sond najczęściej pokrywane są od wewnątrz grafitem lub tworzywem zawierającym grafit.

Wykrywacze metali podpowiadają amatorom i pasjonatom poszukiwań, gdzie szukać np. guzika z czasów II wojny światowej, starych monet, broni,  czy też fragmentów meteorytów. Są stosowane również na lotniskach oraz w urządzeniach sterujących ruchem drogowym. Z roku na rok stają się coraz bardziej popularne i dostępne.