Zakochaj się w Gdańsku

Gdańsk jest jednym z ciekawszych i interesujących miast w Polsce, chociaż wielu turystów odpuszcza sobie to miejsce na rzecz Krakowa, Warszawy albo Wrocławia. Ten artykuł przedstawia powody dlaczego warto chociaż raz w życiu wybrać się na wycieczkę do Gdańska i gwarantuje, że z miejsca zakochasz się w nim.

Morze, rzeka i rybka

Gdańsk oprócz pięknej starówki posiada również promenadę zaraz obok której płynie rzeka Motława. Podziwiając dostojną Zieloną Bramę, zabytkowe i nowoczesne kamienice niedaleko Motławy, można przez chwilę poczuć jak w Amsterdamie. Warto również wstąpić do jednej z ekskluzywnych restauracji albo załapać się na wodną przejażdżkę na wyspę Westerplatte łodzią lub statkiem z prawdziwego zdarzenia.

Jeśli jesteś turystą w okresie letnim twój MUST DO to udanie się na jedną z gdańskich plaży. Oprócz plażowania, organizowane są różnego rodzaje wodne atrakcje jak windsurfing, regaty wodne, taniec zumby na plaży, albo wodne zjeżdżalnie.

Gdańsk jest rajem dla wszystkich rybnych smakoszy. Na każdym kroku można znaleźć restauracje gdzie przygotowują specjały jakim są bałtyckie ryby.

Gdańsk to nie tylko Stare Miasto

Jeśli odwiedziłeś wszystkie historyczne miejscówki jakie znajdują się na ulicy Długiej i najbliższych okolicach, warto otworzyć się na inne równie piękne dzielnice Gdańska.

Stara Oliwa jest znana ze wspaniałego parku i historycznej katedry z XII wieku w środku której wciąż można posłuchać muzyki granej na organach zbudowanych z 8000 piszczałek. Wstęp do katedry i posłuchanie organów jest darmowy co jest wspaniałą możliwością dla każdego turysty. Co więcej w okresie letnim na przełomie lipca i sierpnia organizowane są darmowe koncerty w których „pierwsze skrzypce” grają właśnie oliwskie organy.

Oprócz tego park oliwski to następne miejsce warte odwiedzenia. Początkowo był to przyklasztorny ogród, lecz z czasem konsekwentnie poszerzany i upiększany przez następnych opatów.

Wrzeszcz to następna dzielnica Gdańska warta odwiedzenia. Każdy turysta będzie zachwycony obecnością okazałych budynków z XIX wieku, wspaniałymi kościołami. Warto wspomnieć, ze Wrzeszcz to miejsce narodzin Guntera Grassa, laureata nagrody Nobla. Oprócz tego można znaleźć wiele restauracji dla miłośników kuchni wegetariańskiej i wegańskiej.

 

Westerplatte to kolejne miejsce, które warto zwiedzić będąc w Gdańsku. Jak już wcześniej wspomniałam w okresie letnim można się tam dostać jednym ze statków lub tramwajów wodnych cumujących przy promenadzie, albo jechać autobusem. Jest to półwysep gdzie 1 września 1939 o godzinie 4 rano Niemcy zaatakowały Polskę i rozpoczęła się krwawa II Wojna Światowa.

Gdańsk to część Trójmiasta

Oprócz Gdańska warto dać sobie dłuższą chwilę na pobyt w Sopocie i Gdyni. Te trzy miasta połączone są SKMką i wspólnie tworzą Trójmiasto.

Sopot przez wiele lat był kurortem zdrowotnym. Obecnie położony zaraz obok plaży jest miejscem, gdzie znajdują się najlepsze i najbardziej znane kluby w trójmieście. Oprócz tego, warto wstąpić do restauracji, których pełno przy głównej ulicy Monte Cassino. Główną atrakcją Sopotu, to krzywy domek, opera leśna i półkilometrowe molo.

Gdynia jest najmłodszym miastem, lecz najszybciej rozbudowującym się. Nie znajdziemy tutaj zabytków, lecz piękne nowoczesne budynki i wieżowce, wspaniałe różnorodne restauracje, Muzeum Emigracji oraz cudowny klif w Gdyni Orłowo.

Intrygujące muzea

Gdańsk nie rozczarowuje jeśli chodzi o muzea i galerie sztuki.

Narodowa Galeria Sztuki to miejsce gdzie można podziwiać obraz Hansa Memlinga „Sąd Ostateczny”. Dzieło, które robi piorunujące wrażenie na każdym zwiedzającym i pozwala n

Oprócz Galerii Sztuki, gdańskie muzea oferują wspaniałe możliwości . Muzeum archeologiczne, oceaniczne, Solidarności czy najnowsze II Wojny Światowej. Oprócz tego część gdańskiej Stoczni jest otwarta dla wszystkich tych którzy chcieliby zobaczyć miejsce gdzie w 1989 roku narodziła się Demokracja.

PODSUMOWANIE

Jeśli rozważasz dłuższy pobyt w Gdańsku warto rozpatrzeć zatrzymanie się w hotelach znajdujących się w centrum miasta (np. https://www.hoteldlugitarg.pl). Jest to wspaniała opcja dla każdego, kto chce dokładnie poznać miasto oraz szybciej przemieszczać się po całym trójmieście.